czwartek, 18 lipca 2013

Znów Coursera: tym razem fizjologia wysiłku fizycznego

Coursera chyba wszystkie kursy okołozdrowotne postanowiła porozpoczynać jednocześnie:) Bowiem już w poniedziałek zaczyna się sześciotygodniowy kurs Exercise Physiology: Understanding the Athlete Within organizowany przez uniwersytet w Melbourne. 

Sądzę że ten kurs może być większym wyzwaniem - prowadzący polecają background w postaci wstępnych kursów o fizjologii, a ja poza mocno już zakurzoną wiedzą licealną i dość wyrywkowymi podstawami tzw. science, takowych podstaw nie mam. Ale zobaczymy:)

Szczegółowy syllabus:
Week One: 
Review of excitation-contraction coupling in skeletal muscle, muscle fibre types, energetics and muscle adaptations to exercise training.
Week Two:

The key fuels by contracting skeletal muscle during high intensity sprint exercise through to prolonged endurance exercise.
Week Three: 

Cardiovascular and respiratory responses to exercise that ensure adequate oxygen delivery to contracting skeletal muscle and the determinants of maximal oxygen uptake.
Week Four: 

Temperature and fluid balance during exercise.
Week Five: 

Mechanisms of fatigue during exercise and interactions between the central nervous system and peripheral factors.
Week Six:

How do genes influence athletic performance - are athletes "born or made?"

Zapisać można się tutaj.


Do kursu nie potrzeba żadnych dodatkowych materiałów, ale skusiłam się na polecany przez prowadzących podręcznik Exercise Physiology: Theory and Applications to Fitness and Performance, który zamówiłam na eBayu. Oczywiście nie na 6. ani tym bardziej 8. wydanie (kosztuje grubo ponad sto funtów!), zdecydowałam się na wydanie z 2000 roku, chyba 4. Razem z przesyłką kosztowało dwadzieścia pięć złotych. Miejmy nadzieję, że nie zginie po drodze...

1 komentarz:

  1. Zapraszam na szóstą edycję Maratonu Treningowego Blogerek:
    http://czekoada.blogspot.ru/2013/07/maraton-treningowy-blogerek-edycja-6.html
    Pozdrawiam! :)

    OdpowiedzUsuń